Přírodní kosmetika, biopotraviny, bio aromaterapie
Naše nabídka zboží
menu

Kdy je kosmetika opravdu přírodní?

Jako „přírodní“ může v současnosti bez kontroly označovat své kosmetické produkty v podstatě kterýkoli výrobce. Není pak neobvyklé, že najdeme na trhu i "přírodní" kosmetiku, která pouze využívá rostlinné výtažky, ale jinak v podstatě zachovává klasické složení.

Kvalita a šetrnost takových výrobků může být mnohdy diskutabilní a proto je lépe si dobře vybírat se spolehnout na produkty které si přívlastek „přírodní“ právem zaslouží. Jak je poznáme?
V oblasti kosmetiky existuje několik institutů, které certifikují výrobky přírodní kosmetiky. Jedním z nejznámějších certifikátů přírodní kosmetiky je mezinárodně uznávaná ochranná známka (certifikát) BDIH - Kontrolovaná přírodní kosmetika, kterou od roku 2001 uděluje každému novému přírodnímu kosmetickému produktu mezinárodní institut Ecocontrol sídlící v Osterode v Německu.

Další ochranné známky, které garantují přírodní výrobky a jejich vysokou kvalitu jsou např. certifikát Mezinárodní rady pro výzkum Aloe - IASC (záruka čistoty a kvality) anebo ochranná známka Institutu pro výzkum přírodních látek – NRI.
Tyto certifikáty udělované vybraným kosmetickým výrobkům obvykle garantují použití přírodních surovin z kontrolovaného ekologického zemědělství bez jakýchkoliv chemických či syntetických příměsí.
 
U takto certifikované kosmetiky mají spotřebitelé obvykle jistotu že výrobek splňuje poměrně náročná kritéria:
• je vyráběn z nejkvalitnějších surovin ekologického zemědělství nebo certifikovaného sběru ve volné přírodě.
• sběr surovin probíhá šetrným způsobem, aby nedošlo k zatížení životního prostředí.
• neobsahuje parafín, vazelínu, ani jiné ropné produkty - látky cizí lidskému organismu.
• obsahuje pouze čisté rostlinné oleje.
• neobsahuje žádné syntetické konzervační, vonné ani barvicí látky.
• výrobek ani výchozí suroviny nejsou testovány na zvířatech, nejsou používány suroviny z mrtvých zvířat (zvířecí kolagen, vorvaňovina, tuk z norka apod.).
• není povoleno radioaktivního ozáření k zajištění mikrobiální čistoty výrobků.
Českou obdobou mezinárodní certifikace přírodních kosmetických produktů je značka CKP neboli "certifikovaná přírodní kosmetika", která u nás byla zavedena v 2007. Tento certifikát uděluje česká organizace KEZ o.p.s.
 
Certifikát "CPK" jasně definuje suroviny, které kosmetika může obsahovat a vymezuje je pouze na přírodní a z přírody pocházející zdroje. Jeho obdobou je pak označení "CPK bio", které může být uděleno výrobkům, splňujícím stejná kritéria jako CPK, navíc ovšem musí být vyrobeny pouze z tzv. bio surovin.
 
Kromě zde uvedených značek a ochranných známek mohou výrobky používat také slovní označení, které upozorňuje na , jako například: No Sulfates / No Parabens / No Animal By-Products / BIO-Degradable, apod.
V současné době u nás existuje několik zahraničních i českých značek, jejichž výrobky splňují daná kritéria a své označení jako "přírodní kosmetika" nebo "biokosmetika" si právem zaslouží. Při jejich výběru a  nákupu biokosmetiky vám jistě rádi poradí ve specializovaných prodejnách nebo v lékárnách.

Zdroj: www.zeny.cz