Přírodní kosmetika, biopotraviny, bio aromaterapie
Naše nabídka zboží
menu

Bio-hýčkání

Parabeny či formaldehydy způsobují alergické reakce a podle některých průzkumů částečně přispívají ke vzniku rakoviny. Přesto se používají jako konzervanty do kosmetických prostředků. Podobné účinky na lidské zdraví má také anilin. Do dnešního dne ho ale kosmetický průmysl využívá jako barvivo. Někteří výrobci už pochopili, že trendem je návrat k přírodě, a ze svých produktů "nejkřiklavější" chemikálie odstraňují. Pokud ale chcete mít skutečnou jistotu, že do sebe zbytečně nevtíráte malou chemičku, jedinou volbou je biokosmetika nebo kontrolovaná přírodní kosmetika. Jaký je v nich rozdíl?

Dva druhy kvality

Biokrémy či biošampony se mohou pochlubit certifikátem, který potvrzuje, že jsou výlučně z čistých, ekologických přírodních surovin. Nestačí, že si výrobce na svůj krém nalepí značku bio nebo přírodní. To ještě nic nedokazuje. V Česku se lze nejčastěji setkat s certifikátem kontrolní organizace Eco Cert. Kontrolované přírodní výrobky mají k biokosmetice velmi blízko. Prakticky jediný rozdíl je v tom, že rostlinné suroviny, ze kterých se produkt vyrábí, nemusí být vždy stoprocentně v kvalitě bio. V Česku nese kontrolovaná kosmetika nejčastěji certifikát BHID!. Říkáte si, že není možné, aby všechny složky krému byly jen přírodní? Pak nejste daleko od pravdy. Někdy je nutné použít i umělé náhražky. Svým složením ale musejí odpovídat přírodní látce. Říká se jim proto přírodně identické. Může to být třeba kyselina benzoová nebo benzylalkohol. Informace o jejich použití musí být na etiketě.

Běžná a přírodní kosmetika se od sebe skutečně velmi odlišují. Podívejme se jim blíže na zoubek. Velké rozdíly jsou v použití konzervačních látek. Konvenční kosmetika si pomáhá ropnými produkty, už zmíněnými parabeny či formaldehydy nebo jejich sloučeninami. Některé z těchto sloučenin mohou způsobit rychlejší stárnutí kůže. To je gól! Představte si, že si koupíte speciální krém proti vráskám, který je ještě prohloubí. Přírodní kosmetika se nejčastěji konzervuje přírodním alkoholem ve velmi malém množství. Nebo vhodně kombinuje éterické oleje, které také zabraňují zkažení výrobku. Přirozenými konzervanty jsou i některé bylinné výtažky.
A co vonné a aromatické látky? V extrémně levném krému pochybného původu čekejte zdraví škodlivé mošusové sloučeniny nebo ftaláty, které jsou podezřelé z narušování hormonální rovnováhy a poškozování ledvin a jater. Skutečně kvalitní přírodní kosmetika používá směsi čistých éterických olejů nebo přírodní aromata, třeba vanilkové

Dalším kamenem úrazu jsou emulgátory - látky, které spojují vodu a olej. V konvenčních výrobcích se často nacházejí takzvané PEG deriváty, které poškozují buňky lidského těla. To může vést k nejrůznějším nemocem. V čisté kosmetice se voda a tuky spojují pomocí rostlinného glycerinu, přírodních mastných kyselin nebo pomocí lanolinu. Někdy také biokosmetika žádné emulgátory neobsahuje. Voda, samá voda
Je tu ještě jeden podstatný rozdíl. Do běžné kosmetiky se někdy přidává velké množství vody. To proto, aby se zachovala nízká cena. Příliš velký podíl vody ale není zárukou kvality, jak by se na první pohled mohlo zdát. Takové krémy pokožku poškozují, neboť ji vysoušejí. Příznivý efekt na kůži má jen rovnováha mezi vodou a olejem.
Kde nakoupit
V běžných drogériích nebo v lékárnách je výběr biokosmetiky většinou malý. Lépe pořídíte v krámcích se zdravou výživou nebo ve specializovaných prodejnách přírodní kosmetiky.

KVĚTINY & BYLINKY PRO PLEŤ

Suchou pleť hydratuje divoká růže, aloe vera, med nebo mléko
S mastnou a nečistou pletí bojují jitrocel, přeslička, jablko nebo skořice
Smíšenou plet pomáhá vyrovnat měsíček, myrta nebo cypříšek
Předčasnému stárnutí pleti zabraňují avokádo nebo olivy
Dostatečnou výživu pokožce zaručuje meruňka, banán nebo tvaroh

Uvědomte si


Zaručeně přírodní kosmetika s výtažky z oliv, máty, zeleného čaje, grapefruitu nebo prakticky z čehokoliv. Výrobci kosmetiky vědí, že co má na obalu slovíčko přírodní, se mnohem lépe prodává. Skutečnost se ale může od etikety výrazně lišit.
Někdy nejde o přírodní látku, nýbrž o její chemickou napodobeninu. Nebo se máta či pomeranč skutečně ve výrobku nacházejí, tvoří ale jen nepatrnou část. To už je mnohem účinnější udělat si vývar z čerstvé máty a potírat si jím obličej!
Většina z nás nemá šanci zjistit, kde je pravda. Podobně nedovedeme rozluštit, která chemická látka v krému může uškodit a která je bez viny. Pokud tedy dáváte přednost čistě přírodní péči, je biokosmetika dobrou volbou.
 
Zdroj: www.dokonalezeny.cz